X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

۶  مرداد‌ماه بود که برای نخستین‌بار معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان از شناسایی یک مورد بیماری آنفلوانزای خوکی در استان گیلان خبر داد.

 دکتر ارسلان داداشی در آن زمان ادعا می‌کرد که با وجود سهولت سرایت این بیماری از فرد مبتلا به دیگران، داروهای مقابله با این بیماری به قدر کافی در استان وجود دارد به‌طوری که جای نگرانی نیست. اکنون بیش از 4 ماه از آن روز می‌گذرد و این مسئول از آمار 72 نفری مبتلایان به آنفلوانزای نوع A خبر می‌دهد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان همچنین می‌گوید: تاکنون از 320 مورد بیمار مشکوک به آنفلوانزای نوع A که در بیمارستان رازی نمونه‌برداری شده‌اند تنها 72 مورد مثبت بوده و متأسفانه تاکنون 6 نفر نیز به‌دلیل ابتلا به این بیماری جان خود را از دست داده‌اند، هرچند که این میزان مرگ و میر زیر یک درصد است اما اشاعه سریع این بیماری نگران‌کننده است.

آنفلوانزای خوکی ترسناک می‌شود

هرچند که مسئولان بارها در صحبت‌هایشان تاکید کردند که این بیماری ترسی ندارد اما از شواهد موجود به‌نظر می‌رسد که این آنفلوانزا روز‌به‌روز ترسناک‌تر می‌شود. همچنین با وجود اینکه موج اول این بیماری به اتمام رسیده و هم‌اکنون این بیماری در وضعیت آرامی قرار دارد اما مسئولان کشوری از آغاز موج بعدی این بیماری در کشور ابراز نگرانی می‌کنند، به‌طوری‌که حتی در برخی رسانه‌ها صحبت از احتمال ابتلای 24 میلیون نفر از جمعیت کشور صحبت به میان آمده است.

دکتر داداشی با اشاره به اینکه انتقال این بیماری از انسان به انسان به راحتی انجام می‌شود، می‌گوید: تاکنون هیچ کشوری مدعی نشده که می‌تواند این بیماری را در دنیا مهار کند، ولی برای جلوگیری از اشاعه بیماری آموزش و آگاهی دادن به مردم الزامی است.

صحبت‌های این مسئول در حالی است که غلامعلی رضوانی، معاون سیاسی و امنیتی استاندار گیلان در گفت‌وگو با سایت گیلان نیوز از مهار آنفلوانزای نوع A در استان خبر داده و می‌گوید: با اطلاع‌رسانی و آموزش‌های عمومی و اقدام به موقع آموزش و پرورش در تعطیلی موقت کلاس‌های درس به‌دلیل شیوع سرماخوردگی و آنفلوانزای فصلی، آنفلوانزای نوع A در گیلان مهار شده است.

کاروان سلامت پیش به‌سوی تندرستی

جالب است بدانید که مسئولان سازمان‌های مختلف استان گیلان همگام شده‌اند تا با همکاری یکدیگر شیوع این بیماری متوقف شود.همچنین بنا به گفته روابط عمومی شهرداری، شهرداری رشت با اقداماتی از قبیل نصب بنرهای اطلاع‌رسانی، پوسترهای آموزشی، هماهنگی با صدا و سیمای مرکز گیلان در مورد آگاهی‌دهی به شهروندان، اهدای مایع دستشویی به مدارس بازدید از مدارس، سطح شهر و... در راستای پیشگیری از ابتلا ی مردم و اشاعه این بیماری قدم بر می‌دارد.

همچنین کاروانی به‌نام کاروان سلامت با حضور اعضای شورای اسلامی شهر رشت و معاون پشتیبانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان از مدارس شهر رشت بازدید و با ارائه بروشورهایی حاوی پیام‌های بهداشتی مرتبط با آنفلوانزا نسبت به فرهنگ‌سازی‌ و آگاه کردن دانش‌آموزان اقدام می‌کنند.

علاوه بر این دکتر داداشی از هماهنگی با سازمان جهانگردی و ایرانگردی، تدارک داروی مورد نیاز استان، آموزش سربازان، لوله‌کشی صابون مایع در یک‌هزار و 50 مدرسه استان و آموزش دانش‌آموزان برای کنترل و اطلاع‌رسانی در مورد بیماری آنفلوانزای نوع A خبر می‌دهد و می‌گوید: دولت 10 میلیارد تومان اعتبار برای مبارزه با این بیماری در کشور اختصاص داده که تاکنون یک ریال از این مبلغ به گیلان اختصاص نیافته است.

 برای این منظور تنها 3 تخت با امکانات موردنظر به ما داده‌اند که ارزش آنها حدود 3 یا 4 میلیون تومان است، این در حالی است که دانشگاه علوم پزشکی گیلان 117 میلیون تومان اعتبار برای ایزوله‌کردن اتاق‌ها، تهیه پوستر، بنر و تهیه فیلم‌های آموزشی هزینه کرده است.